SSL tanúsítvány beállítása a WordPress weboldalakhoz már nem csak SEO keresőoptimalizálási szempontból fontos, egyenesen alapkövetelmény, ha webshopot működtünk, a cikkjeinket automatikus szeretnénk a Facebook-on megosztani, illetve a Google Adwords igénybevételének is előfeltétele 2018.07.01-től.
SSL tanúsítvány jelentése
Az SSL tulajdonképpen egy mozaikszó, a Secure Sockets Layer rövidítése. Azt jelenti, hogy az SSL tanúsítvánnyal ellátott weboldalak biztonságos kommunikációs kapcsolatot hoznak létre az adott weboldal és a böngésző között.
Miért fontos az SSL tanúsítvány beállítása a weboldalakon?
Keresőoptimalizálás vagy SEO
A keresőoptimalizálás vagy SEO is szempont az SSL beállítás tekintetében, mivel a Google beemelte az algoritmusának faktorai közé. Ez azt jelenti, hogy két – más tekintetben azonos – weboldal közül az fog jobb eredményt elérni a Google organikus, kulcsszó alapú találati listájában, mely rendelkezik ezzel a secured domain-el, vagyis be van rá állítva a tanúsítvány.
Woocommerce webáruház üzemeltetése
A WordPress weboldalakon létrehozott, jellemzően Woocommerce webáruház megoldások eddig is megkívánták a secured domein (SSL url) beállítását. Az SSL tanúsítvány beállítás hiányában nem volt lehetőség pl. bankkártyés fizetési lehetőség aktiválásra ezeken a webshop típusú weboldalakon.
Facebook megosztás automatizálása
Amennyiben a WrdPress weboldalon létrehozott cikkeket szeretnénk a Facebook-on automatikusan megosztani, pl az IFTTT rendszer segítségével vagy bármilyen erre alkalmas WordPress bővítménnyel, akkor azok beállítása során azt fogjuk tapasztalni, hogy a Facebook csak secured domain esetében fogja engedélyezni ezt a funkciót.
Google Adwords
Végül, de nem utolsósorban, az SSL tanúsítvány beállítása a WordPress weboldalakhoz azért is fontos, mert a Google Adwords nem vehető igénybe 2018.07.01-től ennek hiányában.
SSL tanúsítvány igénylése
Első lépésként a weboldal tárhely szolgáltatóval érdemes felvenni a kapcsolatot és érdemes tájékozódni és kérni az SSL tanúsítvány beállítását a weboldalunkhoz.
Optimális esetben van a tárhely szolgáltatónál olyan online hozzáférési lehetőség, mely lentiek valamelyikével kompatibilis:
- Ügyfélkapu
- Cpanel
- Directadmin
A tárhely szolgáltatók egy részénél az SSL tanúsítvány igénylése plusz költségekkel jár, de sok helyen elérhető ennek díjmentes verziója is.
A különbség annyi, hogy első esetben valószínűleg valamilyen domain-ünkre nevesített megoldást kapunk, másodikban a tárhely szolgáltató általános megoldását.
A díjmentes SSL-t biztosító egyik tárhely szolgáltatók egyike a Netmask Kft., melynek weboldalát más szempontokból is érdemesnek találom megtekintésre javasolni.
- Tárhely szolgáltatói áraik igen versenyképesek, jól bevált gyors tárhelyről van szó.
- A WordPress telepítése egy klikkeléssel is lehetséges teljesen új weboldalak esetében.
- 24 órás ügyfélszolgálatot biztosítanak.
- 250MB méretű, WordPress oldalhoz megfelelő tárhely csomag 900Ft/+ÁFA/év összegtől elérhető
Az általános megoldást nagy valószínűséggel negyedévente kell a tárhely szolgáltatónál frissíteni, szemben a fizetős verzió éves frissítésével.
Arra érdemes figyelni, hogy ha tárhely szolgáltató váltunk és a fizetős verziót használtuk eddig, akkor a Google kereső-optimalizálási algoritmusa visszalépésként értékelheti egy, í díjmentes opcióra való átállást.
Figyelembe véve, hogy ez csak egy faktor a Google több száz elemű keresőoptimalizálási ( SEO ) algoritmusában, nem feltétlen javaslok e tekintetben plusz költség vállalást.
SSL beállítása WordPress weboldalon
Első lépésként, amit minden érdemi beavatkozás vagy bármilyen frissítés előtt javaslok, készítsünk egy teljes biztonsági mentést a weboldalról. A teljes biztonsági mentés magában foglalja a file-okat és az adatbázist egyaránt, így probléma esetén a tárhely szolgáltató bevonása nélkül is gyorsan helyreállíthatjuk weboldalunkat.
Az tanúsítvány tárhely szolgáltató általi beállítását követően a wordpress kezelőfelületére belépve a beállítások / általános beállítások menüben szükséges első körben átírni két mezőben is az oldal domain-jét a sima http:// helyett https://-re.
Tipikus problémák és megoldásuk SSL tanúsítvány beállítása során
Kevert tartalmak, nem secured url-ek rendezése WordPress weboldalon
Ezt követően az oldalon szereplő url-eket (belső linkek, képek url-jei) szükséges rendezni, hogy ne legyen ún. vegyes vagy kevert tartalom, ezt a chrome sárga hibaikonnal jelzi a teljesen rendben lévő zöld helyett.
Két módja is van a linkek rendezésének:
- vagy a Really Simple SSL bővítmény aktiválása
- vagy a Better Search Replace bővítménnyel (vagy hasonlóval) az összes belső http-s urlt át lehet egyszerre https-es url-re írni.
Gyakran előfordul, hogy még ezt követően sem jelzi rendben lévőnek a böngésző a weboldalt, ez esetben a Chrome böngészőben ellenőrizni tudjuk a probléma forrását, ami tipikusan a következő lehet:
- a sablonunkban logo képet töltöttünk fel, melynek url-jét külön, manuálisan frissítenünk kell a logo újra kiválasztásával a méditárból
- egyedi stíust, ccs-t adtunk meg a weboldalhoz, ahol url-t is tartalmazó stílus elemek vannak, pl. háttérképek, ikonok, ezek url-jét is frissíteni szükséges.
SSL beállítást követő weboldal összeomlás vagy elérhetetlen kezelőfelület
Ha az SSL beállítás a tárhely szolgáltató visszaigazolása ellenére sem aktív vagy mi nem állítottuk be megfelelően a tárhely szolgáltatónál elérhető valamilyen ügyfélkapu rendszeren keresztül, akkor sem érdemes kétségbe esni, ugyanis percek alatt módosítható a WordPress kezelőfelületén beállított, https alapú domain.
Ehhez lépjünk be a weboldalhoz kapcsolt adatbázisba az ún. MySQL kezelő felületen, ennek elérhetőségét a tárhely szolgáltató adta meg, valószínűleg akkor, amikor a tárhelyet megrendeltük.
Itt keressük meg azt az adattáblát, melynek a neve options-ra végződik. Ráklikkelve látni fogjuk az alábbi két sort, a siteurl és home lehetőségeket. Mindkettő esetében a módosítást választva át vagy visszaírhatjuk az urt-t ssl nélküli verzióra, mentést követően helyre fog állni a weboldal.
- Ajándékutalvány értékesítése webshopban - 2024. 11. 22.
- Nagykereskedelmi ár vagy Klub tagsági ár beállítás WooCommerce webáruházban - 2024. 11. 22.
- Landing oldal készítés, minta a hatékony és jól konvertáló weboldalakhoz - 2024. 06. 12.